سه‌شنبه 22 آبان‌ماه سال 1386 ساعت 10:31 ق.ظ

ویتامین B3 یا نیاسین

 

این نوع ویتامین ضد بیماری پلاگر در انسان و بیماری زبان سیاه در سگ است. این ویتامین در ساختمان مولکولی کوآنزیم نیکوتین آمید آدنین دی‌نوکلئوتید (NAD) و (NADP) نیکوتین آمید آدنین دی‌نوکلئوتید فسفات شرکت دارد. عوارض بیماری پوستی پلاگر پیدایش لکه‌های قرمز رنگ بر روی پوست می‌باشد که معمولا به صورت قرینه قسمتهایی که بیشتر در معرض نور هستند دیده می‌شود. اختلالات پوستی به بافت مخاطی لوله گوارشی هم سرایت کرده و باعث ایجاد بی‌اشتهایی ، تهوع و دردهای شکمی می‌شود. این ویتامین بیشتر در مخمر آبجو ، پوست و جوانه غلات ، خرما ، گوشت ، کبد ، کلیه و قلب و شیر بیشتر است.

ویتامین B6 یا پیریدوکسین

 

فقدان این ویتامین در موش ایجاد عوارضی شبیه بیماری پلاگر می‌کند. فقدان این ویتامین در جوجه مرغ خانگی باعث کم خونی می‌شود. بنابراین به نظر می‌رسد که این ویتامین در عمل بیوسنتز هموگلوبین موثر است. فقدان ویتامین B6 در انسان بویژه در کودکان سبب اختلال در واکنشهای متابولیسمی سلولهای عصبی می‌گردد و موجب عوارض عصبی مانند دردهای ناحیه شکم ، دشواری در راه رفتن و حملات صرع و تشنج می‌شود.

باکتریهای موجود در روده انسان می‌توانند به مقدار اندکی ویتامین B6 سنتز نمایند. با افزایش میزان مواد پروتئینی جیره غذایی نیاز به این ویتامین هم افزایش می‌یابد. گندم ، مخمر آبجو ، ذرت ، جگر ، شیر و تخم مرغ و سبزیها حاوی ویتامین B6 هستند.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo