سه‌شنبه 22 آبان‌ماه سال 1386 ساعت 10:27 ق.ظ

ویتامین B1 یا تیامین

 

 

اولین ویتامین شناخته شده از گروه B است و ضد بیماری بری‌بری در انسان می‌شود. این بیماری با عوارض قلبی و عروقی و عوارض عصبی و بالاخره خیز همراه است. عوراض عصبی منجر به پلی نوریت اعصاب محیطی شده که ممکن است با خونریزی مغزی همراه باشد. این ویتامین در کبد ، کلیه و عضلات به صورت ترکیبات فسفری ذخیره می‌شود. این ویتامین به مقدار فروان در مخمر آبجو ، جوانه غلات و در دانه‌های حبوبات و اسفناج ، برگ ترب و جعفری یافت می‌شود.

ویتامین B2 یا ریبوفلاوین

 

چون این ویتامین را از ابتدا به صورت خالص از شیر حیوانی بدست آورده‌اند آن را لاکتو فلاوین گویند. با کمبود یا فقدان این ویتامین ، در متابولیسم پروتیدها و گلوسیدها اختلال حاصل می‌شود. و عمدتا تبدیل آمینو اسید و قندها به اسیدهای چرب متوقف مانده و اختلالات تغذیه‌ای حاصل می‌شود که منجر به مرگ می‌شود. این ویتامین در کبد ، بیضه‌ها و کلیه پستانداران ، تخم مرغ ، شیر و ... پیدا می‌شود.

در انسان اختلالات حاصل از فقدان این ویتامین به آریبو فلامینوز معروف است. از مشخص ترین عارضه کمبود این ویتامین یک نوع ضایعه مخاطی به نام شقاق گوشه لب است که منجر به ترک خوردن گوشه های لب میگردد. کمبود این ویتامین باعث زیاد شدن عروق خونی قرنیه چشم و قرمز شدن پلکها می‌شود. این ویتامین در ساختار کو آنزیمهایی مانند فلاوین مونو نوکلئوتید و فلاوین آدنین دی نوکلئوتید شرکت دارد.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo